ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ | Сигнали по ЗЗЛПСПОИН | антикорупционни мерки | банкови сметки на агенцията | карта на сайта | контакти
Мероприятия
Книгата „Военното окръжие и военните формирования в град Русе“ бе представена на 13 ноември 2024 г. във Военен клуб – Русе, в присъствието на началника на Централно военно окръжие полковник Георги Георгиев, областния управител Драгомир Драганов, началника на Военно формирование 32420 и русенския гарнизон подполковник Павлин Илиев, председателя на Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва о. р. подполковник Веселин Додев и о. з. полковник Петър Папазов, който е бивш началник на Военното окръжие от 1978 г. до 1988 г. в Русе и допринася много за неговото развитие. Книгата съдържа 75 страници и богат снимков материал, като сред него има и редица архивни кадри. В нея са представени историческа справка за Военното окръжие и военните формирования в крайдунавския град и интервюта със сегашни и бивши началници на Военното окръжие и командири на Военно формирование 32420. Представени са 12 интервюта, проведени от 11 единайсетокласници от Средното училище с преподаване не немски език „Фридрих Шилер“. Проучването е извършено под ръководството на учителя Николай Чакъров. Съставители на книгата са ръководител на клуб „Родолюбие” към Военен клуб – Русе о. з. майор Евгени Алексиев и Николай Чакъров, художник е Валентин Георгиев. Инициативата е в рамките на проект „Надежден мост между общество и армия. Военното окръжие и военно-образователните институции в Русе – история и съвременност“, реализиран от СУПНЕ „Фридрих Шилер“ и клуб „Родолюбие“ на Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва към военния клуб, както и с подкрепата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“.
Танцова школа „Brave Dance Studio“ към Военен клуб – Русе организира и проведе на 28 септември 2024 г. танцов концерт „EYESPACE“, посветен на 6-годишнината от създаването на студиото. Главни герои на концерта бяха децата от най-малката възрастова група, които изпълниха забележителна програма от 15 танца, заедно с 3 гост изпълнения. Прекрасната публика подкрепи с бурни аплодисменти артистите на сцената. Концертът завърши с награждаване на участниците от ръководителката Анабел Попова с грамоти за творчески успехи.
На 22 септември 2024 г. в град Русе тържествено бяха отбелязани 116 години от обявяването на Независимостта на България. Церемонията се състоя пред Паметника на свободата, а началото ѝ бе поставено с приемане на почетния караул и изпълнение на тържествени маршове от Общинския духов оркестър. Празнични слова по повод празника произнесоха кметът на града Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов. На церемонията присъстваха също председателят на Общинския съвет, ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“, служители на Военен клуб – Русе, ОДМВР – Русе, организации на ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи, много русенци и гости на града. Благодарствен молебен отслужиха Русенският митрополит Наум и свещеници от Русенската митрополия. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя.
139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия бяха отбелязани на 6 септември 2024 г. в Русе с празнична церемония и полагане на венци пред Паметника на загиналите в Сръбско - българската война. Сред официалните гости бяха областният управител Драгомир Драганов, кметът на Община Русе Пенчо Милков, представители на Военен клуб – Русе и на запасните офицери в града и други. По традиция бе отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен в чест на Съединението на България от Негово Преосвещенство Макарий. В знак на признателност бе строен почетен караул, който бе приет от началника на гарнизона и командира на Военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев. Духовият оркестър, начело с Димчо Рубчев, изпълни множество празнични маршове. По традиция честването завърши с поднасяне на венци и цветя.
С военен ритуал по полагане на венци и цветя на 5 август 2024 г. пред Паметника на моряка в Русе бяха отбелязани 145 години от основаването на Военноморските сили (ВМС) на Република България. Началото бе дадено с приемане на строя на почетния караул от командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Сред гостите на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, кметът на Русе Пенчо Милков и председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, началникът на Военно окръжие полковник Васил Петров, подп. Павлин Илиев – началник на военно формирование 32420, Деница Аспарухова – главен експерт във Военен клуб – Русе и други.
Анабел Попова – преподавател в школа по групово обучение „Brave Dance Studio“ към Военен клуб – Русе взе участие на 5 август 2024 г. в отбора на България, който се представи на Световния танцов фестивал в Южна Корея, организиран за седемдесети път от IYF Korea. След няколко кръга и в съревнование с други страни, сред които Япония, Кения, Монголия, Индия и други, България достойно представи традициите си и достигна до финала на състезанието, печелийки нградата „Dream“ с диплом и плакет, официално подписани от многобройното жури.
Любопитен и ценен фотоалбум, представящ снимки и спомени на служители във флота., бе представен официално на 2 август 2024 г. в Регионалния исторически музей на гр. Русе. Акцентът на книгата, чийто автори са Йовчо Стоянов и Румен Кузов, е върху създаването и развитието на родния флот в града. Материалите са събрани от лични и семейни архиви, а албумът е направен по повод 145-ата годишнина от създававането на Дунавската флотилия в Русе и включва множество интересни кадри, като потопени кораби на Дунавската флотилия през 1913 година и непоказани досега снимки от Австро-унгарската флотилия по време на Първата световна война. Поканата уважиха областният управител Драгомир Драганов, подп. Павлин Илиев – началник на военно формирование 32420, главен експерт във Военен клуб – Русе Деница Аспарухова, подп. Георги Николов – председател на общинската организация на СОСЗР – Русе и др.
На 30 юли 2024 г. представители на Военен клуб – Русе взеха участие във възпоменателна церемония по полагане на венци и цветя пред паметника на Стефан Караджа в гр. Русе, с която бяха отбелязани 156 години от гибелта на българския национален герой. Събитието бе организирано от Национално дружество „Традиция“ – клон Русе, Народно читалище „Стефан Караджа – 2018“ и Община Русе, и събра десетки русенци, дошли да отдадат почит на воеводата.
На 26 юли 2024 г. големият русенски художник о. з. полк. Стефан Ганев откри 27-мата си поредна самостоятелна изложба в художествената галерия на ул. „Борисова“ №6 в гр. Русе. Сред гостите, които дойдоха да уважават събитието, бяха областният управител Драгомир Драганов и заместник-кметът по социални дейности, здравеопазване и транспорт Димитър Недев, председателят на Общинската организация на РСОСЗР – Русе о. з. Георги Николов и др. „По повод 90-годишния Ви юбилей пожелавам още дълги години здраве, да имате сили и воля да поддържате живота си пълноценно и всеки хубав миг да Ви носи надежди. Военен клуб – Русе Ви поздравява с юбилейната годишнина и благодари за примера, за честта и достойнството, което носите като български офицер“, сподели служителят на Клуба Деница Аспарухова. Настоящата изложба включва 42 картини, като обект на творбите му са горски и архитектурни пейзажи, както и натюрморти и портрети. Използваните техники са разнообразни, като акцентът е върху маслените бои.
На 25 юли 2024 в клуба на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в крайдунавския град Русе бе представена книгата „Не, не сте забравени“, която е посветена на 110-ата годишнина от Балканските войни и стотиците герои – русенци, отдали живота си за свободата и независимостта на страната. Сред гостите на събитието бяха заместник областният управител Георги Георгиев, началникът на Военно окръжие полковник Васил Петров и Деница Аспарухова – служител на военния клуб в града. Г-жа Аспарухова поднесе поздравителен адрес на председателя на Областната организация на Съюза на ветераните от войните на България о. з. капитан Вили Икономов и пожела на всички да бъдат все така инициативни и обществено ангажирани личности.
На 19 юли 2024 г. в гр. Русе приключи проектът „В диалог с военната история на град Русе“, който се реализира по Национална програма на Министерство на образованието и науката и на Министерство на отбраната „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“. Кът на бойната слава, посветен на Дунавската военна флотилия, 5-ти Дунавски полк и Антон Петров, загинал по време на военна мисия в Кербала, бе тържествено открит от г-жа Мая Казакова, зам.-директор в Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване. Репликата на знамето на Дунавската военна флотилия, таблата с информация за видни командири, снимките с имената от топонимите на града, свързани с военната история, макетите на кораби от Военноморските сили на Република България и лични вещи на Антон Петров впечатлиха присъстващите. Бяха изнесени фрагменти от презентации, подготвени от изследователски групи, посветени на битките при Тутракан и Дойран по време на Първата световна война – демонстрация на българския военен гений, както и презентация, подготвена от координатора по проекта Венцислав Ралчев - старши учител по история и цивилизации в ПГРКК. На кратка церемония г-жа Казакова благодари и награди участниците и връчи благодарствени адреси на партньорите по проекта. Поканата за събитието уважиха г-н Румен Димитров – директор на Дирекция образование и култура в Община Русе, г-жа Петя Лазарова – старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия в РУО, подп. Павлин Илиев – началник на военно формирование 32420, подп. Росен Михайлов – зам.-началник Военно окръжие Русе, Деница Аспарухова – гл. експерт във Военен клуб – Русе, подп. Георги Николов – председател на общинската организация на СОСЗР – Русе, г-жа Кремена Тодорова – уредник в РИМ – Русе, Иванка Петрова – майка на Антон Петров, ученици от клуба „Експедиционно пътешествие с помощта на технологиите“, учители и съмишленици. Присъстващите бяха впечатлени от организацията и от представянето на участниците в изявата. Осъществен бе патриотичен и духовен мост между няколко поколения русенци.
Танцова школа „Brave Dance Studio“ при Военен клуб – Русе взе участие на 1 юни 2024 г. в XVII Международен танцов фестивал „Танцуващата река“ – Русе. В него се включиха близо 750 деца от четири до двадесетгодишна възраст от България и Румъния. Представените четири солови танца на „Brave Dance Studio“ бяха оценени с медали за отлично представяне. Дара Манолова се състезава в направление „Улични танци/Хип-Хоп“ и завладя третото място, а Елина Георгиева спечели трето място в направление „Тематичен танц/MTV dance/танцово шоу“. Фестивалът има за цел да популяризира танцовото и балетно изкуство сред децата и младежите, да стимулира и развива таланта и артистичността им и да им даде възможност за нови контакти и изяви.
В церемония пред мемориала на загиналите във войните за национално обединение на 2 юни 2024 г. участваха служители на Военен клуб – Русе, за да почетат паметта на Христо Ботев и всички, пожертвали живота си за България. По традиция на място бе строен почетен караул от Русенския гарнизон. Слово произнесе кметът на Русе Пенчо Милков, както и областният управител Драгомир Драганов, а свещеници от Русенската света митрополия отслужиха заупокойна молитва. В края на церемонията под звуците на военни маршове, изпълнени от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, русенци поднесоха венци и цветя и притихнаха в едноминутно мълчание, за да засвидетелстват уважението си към подвига на загиналите. Честването продължи на кея с провеждането на възстановката „Слизането на четата на Христо Ботев на българска земя“. В нея взеха участие представители на Клуб „Родолюбие“ към Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва при Военен клуб – Русе.
Танцова школа „Brave Dance Studio“ към Военен клуб – Русе взе участие на финалите на „Europe Street Dance Cup“ в Италия. Събитието се проведе от 19 до 21 май 2024 г. в град Ричионе. Представените танци – соло и групов, спечелиха втори места, а студиото спечели диплома за цялостно представяне и специална награда – стипендия за участие на „Groove Camp Italy“ през месец юли 2024 г. В състезанието взеха участие представители от Италия, Унгария, Швейцария, Румъния, Сърбия, Украйна, Ямайка и др.
Кръгла маса по повод 20 години от присъединяването на Република България към НАТО се проведе на 19 април 2024 г. във Военен клуб – Русе. Събитието беше открито с приветствие и представяне на доклад-презентация от началника на Военно окръжие – Русе полк. Васил Петров. В дискусията взеха участие началникът на Русенски гарнизон и военно формирование 32420 подполк. Павлин Илиев, председателят на РСОСЗР – Русе полк. Веселин Додев, както и други представители на Съюза на запасните офицери. По време на форума бяха припомнени факти от предприсъединителния етап на България и Българската армия до пълноправното членство в Алианса. Мероприятието бе организирано от Военен клуб – Русе като част от утвърдения план с инициативи на ИА „Военни клубове и военно-почивно дело”, по повод отбелязване 20 години членството на страната ни в НАТО и от създаването на Алианса.
С филма „Разкази от Кербала” на 11 април 2024 г. в Концертна зала на Военен клуб – Русе бе почетена паметта на петимата загинали български военнослужещи в терористичния атентат срещу база „Индия“ в Кербала, Ирак. Сценарист и режисьор на лентата, която разказва за събитията отпреди малко повече от 20 години, е журналистът Николай Чадаров, а оператор е Петър Георгиев. Филмът беше прожектиран в присъствието на военнослужещи и представители на държавната и местната власт. Сред тях беше и заместник областният управител Георги Георгиев, който благодари на Николай Чадаров и Петър Георгиев за това, че са създали филм, с който само можем да се гордеем, тъй като чрез него имената на петимата загинали българи в терористичната атака в база „Индия“ остават завинаги в нашата памет, а техният пример е действително достоен за себеотрицание и родолюбие. Отбеляза също, че принадлежността ни в НАТО е пример за международната солидарност срещу диктаторите, която е особено актуална и днес. Филмът представя много спомени за мисията на контингента и за деня на антената от 18 събеседници, като всеки от тях е с различен поглед към събитията. Спомените си споделят не само военнослужещи, които са били част от първата ни мисия в Ирак, но също така и близки на част от жертвите, както и политически лица от близкото минало, свързани с Българската армия. Лентата представя хронологията на събитията от началото на американската военна операция в Ирак, решението за изпращане на български контингент в мироопазващата мисия, придвижването на българския пехотен батальон и техниката до Кербала, както и основните мисии и задачи на контингента ни там. Документалният филм е не само фактологичен разказ за събитията, но докосва с чисто човешки разкази, които придават специфичен облик на историята. Авторът на филма споделя, че е важно да помним обстоятелствата около атентата в Кербала, защото от една страна е важно да извлечем необходимите поуки и изводи от допуснатите слабости, а от друга трябва да изтъкнем примера на во̀инска доблест и храброст на българските бойци по време на атентата. На представянето на филма, който е с продължителност около час, присъстваха още заместник-кметът на Община Русе Енчо Енчев, директорът на Регионалната здравна инспекция доц. д. м. Александър Парашкевов, който е бил сред лекарите на контингента ни, както и майката на офицерски кандидат Антон Петров – Иванка Петрова, а също и участници в мисията. Доцент Парашкевов сподели, че си спомня по часове и минути времето, което е прекарал там и това са едни от най-тежките му моменти. Той е сред медиците, които участват пряко в спасяването на родните рейнджъри. От своя страна заместник-кметът Енчо Енчев посочи, че всички ние трябва да помним и предаваме героизма на пожертвалите живота си момчета. Иванка Петрова каза, че филмът е много силен и благодари на автора. „Макар и много тежко за гледане, всичко е много искрено“, каза тя. Инициативата е на Министерството на отбраната и се реализира посредством Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“. При атентата в Кербала биват ранени десетки военнослужещи, а живота си губят майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев, офицерски кандидат Антон Петров, офицерски кандидат Иван Инджов и офицерски кандидат Свилен Киров. България участва в операцията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак от август 2003 г. до декември 2008 г. За този период Българската армия губи 13 военнослужещи. Във фоайето на военния клуб беше представена книгата „Паметта на сърцето“, посветена на Антон Петров. Нейни автори са Нели Станчева и Татяна Живкова. Позиционирана бе и изложба, посветена на во̀инската чест на Антон Петров.
152 години от смъртта на бележития български революционер Ангел Кънчев бяха отбелязани на 18 март 2024 г. на кея в гр. Русе с възстановка на Национално дружество „Традиция“ и с церемония по полагане на венци и цветя пред паметника в крайдунавския град. Ангел Кънчев има ключова роля при формирането и дейността на Русенския революционен комитет. Сред официалните гости бяха народни представители, председателят на Общинския съвет, ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“, зам.-кметове, общински съветници, представители на академичната общност, на местната и държавна власт, както и представители на Военен клуб – Русе , Военно окръжие – Русе и запасни офицери.
На 18 февруари 2024 г. служители на Военен клуб – Русе, заедно с представители на Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски по повод 151 г. от гибелта на Апостола на свободата. Под звуците на тържествени маршове в изпълнение на Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев почетният караул и 13-ти младежки гвардейски отряд посрещна русенци и гостите на града. Венци в знак на почит към Васил Левски положиха граждани, представители на институции и политически партии. Заупокойна молитва и благодарствен молебен в памет на националния герой бяха отслужени от свещеници на Русенската Света митрополия.
На 6 януари 2024 г. служителите на Военен клуб – Русе участваха в отбелязването на Богоявленския водосвет на брега на река Дунав. Началото на празника бе дадено в 11:00 часа пред Катедралния храм „Света Троица“, където се събраха свещеници от всички русенски църкви, официални лица и миряни. Оттам тръгна литийно шествие, което се строи на понтона под хотел „Рига“. Под звуците на маршове, изпълнени от Общинския духов оркестър, русенският митрополит Наум извърши тържествен водосвет и благослови бойните знамена на почетната рота на Русенския гарнизон. От 11:30 часа се проведе традиционното хвърляне на кръста във водите на река Дунав. Тази година в надпреварата се включиха 2 от записалите се предварително 15 мъже. Кръстът бе изваден от 23-годишния Александър Георгиев, като според народното поверие този, който извади разпятието от водата, ще бъде здрав през цялата година.
На 19 октомври 2023 г. във Военен клуб – Русе бе отбелязан Денят на Военновъздушните сили на Република България. На кратката среща, традиционна за последните години, бивши военнослужещи на закритата вече авиобаза в с. Щръклево си припомниха отново незабравими моменти от годините на службата в авиогарнизона. Гостите разгледаха с интерес и изложбата във фоайето на военния клуб, посветена на Деня на българската бойна авиация.
На 12 октомври 2023 г. в Регионален исторически музей – Русе се проведе представянето на книгата „История на Пети пехотен Дунавски полк“ (1940 – 1954) с автор о. з. майор Евгени Алексиев, ръководител на школа „Родолюбие“ на Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва към Военен клуб – Русе. Книгата се явява плод на дългогодишни усилия, свързани с проучвания на историята на полка, основан на тази дата преди 139 години, в един период, за който почти нищо не се знае. Чрез нейното издаване историята на Пети пехотен Дунавски полк намира своето чудесно допълнение и основа за бъдещо надграждане в нелеката задача да се съхрани спомена за българската во̀инска слава. Сред гостите на представянето бяха служители на Военен клуб – Русе, както и на редица държавни културни институции в града.
На 28 септември 2023 г. бяха отбелязани 65 години от основаването на армейската школа в Ловеч и 60 години от преместването ѝ в град Русе. Церемонията се проведе в двора на военно формирование 32420 на ул. „Солун“ №2 – Русе. Служители на Военен клуб – Русе участваха в тържествата и връчиха поздравителен адрес на командира на поделението подполк. Павлин Илиев, който от своя страна дари представителите на военния клуб с плакет по случай годишнината. О. з. майор Евгени Алексиев от клуб „Родолюбие“ при Военен клуб – Русе организира и представи изложба за двете годишнини в зала на „Канев център“ на русенския университет „Ангел Кънчев“.
На 30 юли 2023 г. от клуб „Родолюбие“ при Военен клуб – Русе с ръководител о. з. подполковник Евгени Алексиев взе участие в паметната церемония по отбелязване на 155 години от гибелта на Стефан Караджа. Церемонията се проведе съвместно с Дружество „Традиция“ към Народно читалище „Стефан Караджа“ – гр. Русе пред паметника на воеводата в града.
Силата е в свободата на духа – Първите!
На 29 юли 2023 г. на сцената на летен театър при ВК-Русе бе представен танцовият спектакъл „Different but one“ на танцовата школа към клуба BRAVE DANCE STUDIO. Събитието е част от Кампанията на ИА ВКВПД за развитието на културно-художествената и военно-патриотичната дейност във военните клубове през 2023 година „Моята България! Моят град, град на…” „СИЛАТА Е В СВОБОДАТА НА ДУХА – ПЪРВИТЕ!“ е индивидуалното мото, което клубът в Русе избра за инициативите, планирани да се реализират в рамките на Кампанията през тази година. Оригиналните идеи в областта на културно-художествената дейност, заложени в спектакъла, допринесоха отново да се подчертае значимата роля на военния клуб, първият военен клуб в страната, в културния и духовен живот на града.
На 4 юни 2023 г. в зала 11 на НДК се проведе престижното състезание „Dance Grand Prix Sofia“. „Brave Dance Studio“ към Военен Клуб – Русе бе предварително селектирано и одобрено за участие през февруари 2023 г. Група „Souls of Revolution“ от „Brave Dance Studio“ представи танца си Villain и спечели първо място, както и 100% стипендия за безплатно участие на „Salerno Danza d'aMare“ в Италия, ваучер за участие в „StaREvolution Dance Fest“ в Румъния и подаръци от партньорите на събитието.
Школа „Родолюбие“ на Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва в гр. Русе при Военен клуб – Русе се включи в провеждането на възстановката „Слизане на четата на Христо Ботев на българска земя“.
Събитието се осъществи на 3 юни 2023 г. на кея в град Русе с участието на русенския клон на Национално дружество „Традиция“ и читалище „Христо Ботев“.
На 4 май 2023 г. в СУ с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“ – Русе бяха представени резултатите от историческо проучване под наслов: „Войнишки паметници в Област Русе“. Събитието е посветено на 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, както и празник на град Русе. 37 ученика от IX-ти клас, след тримесечна сериозна изследователска работа, презентираха 31 паметника и 17 паметни плочи от 31 селища от Област Русе, издигнати в памет на загиналите жители от съответните селища във войните за национално обединение (1885 – 1945 година). Проучването е уникално за града и се осъществи под ръководството на учителя по история и цивилизации г-н Николай Чакъров. Сред официалните гости на събитието бяха служители на Военен клуб – Русе, майор от запаса г-н Евгени Алексиев – ръководител на школа „Родолюбие“ на РСОСЗР Русе при военния клуб, както и началниците на Военно окръжие Русе – подп. В. Петров и на военното поделение в града – подп. Павлин Илиев.
Танцова школа “Brave Dance Studio“ при Военен клуб – Русе взе участие с „Eyespace“ – групата от най-малките танцьори на студиото, в „International Dance Festival Plovdiv“ – „Ancient and Eternal“, който се състоя на 1 и 2 април 2023 г. Школата спечели 2-ро място с танца си на „Stray kids“ – „CASE 143“.
На 28 март 2023 г. в Професионална гимназия по речно корабоплаване и корабостроене (ПГРКК) в гр. Русе се проведе среща на клуба по интереси към гимназията на тема „Историята – мост между поколенията в съвременния дигитален свят“. Представена бе книгата на Военен клуб – Русе „Дунавската военна флотилия“. В събитието взе участие последният радист на кораба „Радецки“, учениците от ПГРКК презентираха различни видове кораби и беше подредена изложба на макети на кораби, изработени от Мартин Конов. Присъстваха представители на Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Държавен архив, Регионалния исторически музей, началникът на Военно окръжие – Русе.
В гр. Перник за 5-ти пореден път се проведе „Elite Dance Championship“, което е неизменна част от годишния график на танцова школа „Brave Dance Studio“ към Военен клуб – Русе. Този сезон група „Souls of Revolution“ от „Brave Dance Studio“ взе участие в специалната танцова категория „К-поп танци“ на събитието, което се състоя на 5 март 2023 г., и спечели диплома за отлично представяне. .
На 3 март 2023 г. служители на Военен клуб – Русе присъстваха на официалните тържества по отбелязването на 145 г. от Освобождението на България. Пред паметника на Свободата в гр. Русе тържествената церемония бе отбелязана с приемане на почетния караул и поднасяне на венци и цветя. Свещеници от русенската митрополия произнесоха заупокойна молитва и благодарствен молебен за падналите за Освобождението на родината. В края на церемонията институции, представители на политически партии и множество граждани поднесоха венци и цветя в знак на признателност към героите, отдали живота си за свободата на България.
На 28 февруари 2023 г. в Концертна зала на Военен клуб – Русе бе представена книгата „Дунавска флотилия“ (1879 - 1945), издадена по ръкописа на кап. I ранг Васил Христов. Редактор на книгата е дългогодишният служител на военния клуб г-жа Красимира Игнатова. Книгата е плод на много усилия и чрез нейното издаване бе положена основата на един все пак непретендиращ за изчерпателност алманах на историята на Дунавската флотилия, който ще се надгражда и допълва в близките години. Сред присъстващите бе и директорът на Държавен архив Русе – г-жа Толя Чорбаджиева, която благодари на г-жа Игнатова и Военен клуб – Русе за дарената папка с ръкописа на кап. Васил Христов. Чрез книгата русенският военен клуб счита за свой дълг да отдаде заслуженото на стотиците военни моряци, служили като капитани, лейтенанти, мичмани или просто моряци в Дунавската военна флотилия, защитавали страната и нейната северна граница и свързали живота си с река Дунав. Специален гост на събитието бе 100-годишният ветеран от ВСВ, участник в разминирането на р. Дунав – Борис Ташков. Събитието бе осъществено със съвместните усилия на Военен клуб – Русе и клуб на творците „Родолюбие“ към РСОСЗР - Русе в лицето на о. з. майор Евгени Алексиев.
На 20 февруари 2023 г. в концертна зала на Военен клуб – Русе се проведе ученическа викторина „Памет Българска“, посветена на 150-та годишнина от гибелта на Васил Левски и 145-та годишнина от Освобождението на Русе. Военният клуб бе домакин и съорганизатор на мероприятието, заедно с ОУ „Любен Каравелов“ в гр. Русе. Три отбора, съставени от ученици в 4-ти, 5-ти, 6-ти и 7-ми клас отговаряха на въпроси, свързани с живота и делото на Апостола, както и на въпроси, свързани с историята на гр. Русе. Жури, в състава на което присъства и о. з. майор Евгени Алексиев от клуб „Родолюбие“ на запасното войнство при Военен клуб – Русе, оценяваше отговорите на участниците. Във викторината участваха отбори от Русе, Карлово и Ловеч. В 1-ви кръг отборите отговаряха на по 5 въпроса (общо 15) за живота и делото на Васил Левски. Във 2-ри кръг на екрана се появяваха изображения, свързани с историята на Русе, общо 9. Тук отборите имаха пред себе си бутон и първият отбор натиснал бутона, отговаряше. В 3-ти кръг („Лъвски скок“) - в памет на Апостола три деца скачаха от място, като спечели най-дълго скочилият.
На 18 февруари 2023 г. служители на Военен клуб – Русе, заедно с представители на РСОСЗР – Русе, поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски по повод 150 г. от гибелта на Апостола на свободата. Под звуците на тържествени маршове в изпълнение на Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев почетният караул и 13-ти младежки гвардейски отряд посрещнаха русенци и гостите на града. Венци в знак на почит към Васил Левски положиха граждани, представители на граждански институции и на политически партии. Заупокойна молитва и благодарствен молебен в памет на националния герой бяха отслужени от свещеници на Русенската Света Митрополия.
На 24 януари 2023 г. в зала „Батенберг“ на Регионалния исторически музей в гр. Русе се проведе представянето на третото издание на книгата „Дунавски приста“ на клуба на творците от РСОСЗР Русе. Сред поканените гости бяха и служители на Военен клуб – Русе. Основен инициатор за издаването на книгата е Клуб „Родолюбие“ към военния клуб с ръководител о. з. майор Евгени Алексиев.
На 6 януари 2023 г. служителите на Военен клуб – Русе присъстваха на отбелязването на Богоявленски водосвет на брега на река Дунав. Началото на празника бе дадено в 11:00 часа пред Катедралния храм „Света Троица“, където се събраха свещеници от всички русенски църкви, официални лица и миряни. Оттам тръгна литийното шествие, което се строи на понтона под хотел „Рига“. Под звуците на маршове, изпълнени от Общинския духов оркестър, русенският митрополит Наум извърши тържествен водосвет и благослови бойните знамена на почетната рота на Русенския гарнизон. От 11:30 часа се проведе традиционното хвърляне на кръста във водите на река Дунав. Тази година в надпреварата се включиха 11 мъже. Кръстът бе изваден от 28-годишния Валентин Цветков. Според народното поверие този, който извади разпятието от водата, ще бъде здрав през цялата година.
Танцова школа по модерни танци „Brave Dance Studio“ при Военен клуб – Русе бе част от участниците в шестия фестивал на китайската култура, организиран от Зала „Конфуций“ при Русенския университет „Ангел Кънчев“. Тържествата се проведоха на 26 ноември 2022 г. в голямата зала на „Канев център“ в Университета.
На 18 октомври 2022 г. във Военен клуб – Русе бе отбелязан Денят на Военновъздушните сили на Република България. На кратката среща бивши военнослужещи на закритата вече авиобаза в с. Щръклево си припомниха отново незабравими моменти от годините на службата в авиогарнизона. Поздравителен адрес от общинската организация на РСОСЗР – Русе, по случай своя 70-годишен юбилей, получи капитан Йордан Иванов Василев, служил като обучаващ летец в авиобазата в с. Щръклево.
На 17 септември 2022 г. в Концертна зала на Военен клуб – Русе се състоя първия в град Русе К-поп танцов концерт „FIGHTING“, организиран и осъществен от Танцова школа „Brave Dance Studio“ към военния клуб. С програма от 21 танца участниците – танцьори от Студиото впечатлиха многобройната публика, която ентусиазирано ръкопляскаше и аплодираше. Шоуто със специална мултимедия, което продъжли час и половина, беше с водещ актрисата Деница Дончева.
На 22 септември 2022 г. в гр. Русе тържествено бяха отбелязани 114 години от обявяването на Независимостта на България. Церемонията се състоя пред Паметника на свободата, а началото ѝ бе поставено с приемане на почетния караул и изпълнение на тържествени маршове от Общинския духов оркестър. Празнични слова по повод празника произнесоха кметът на града Пенчо Милков и областният управител Анатоли Станeв. Присъстваха председателят на Общинския съвет, ректорът на РУ, заместник областният управител, служители на Военен клуб – Русе, ОДМВР Русе, политически партии, организации на ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци и гости на града. Благодарствен молебен отслужиха Русенският митрополит Наум и свещеници от Русенската митрополия. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя.
На 8 септември 2022 г. децата от Детска учебна школа „Родолюбие и краезнание“ посетиха Военен клуб – Русе в „Седмицата на родолюбието“, с цел запознаване с историята на военния клуб, както и с историята на Пети пехотен Дунавски полк. Малките възпитаници разгледаха с интерес книги и материали, свързани с историята на военното дело в България, в библиотеката на военния клуб. Най-голям интерес предизвикаха два медала – сребърен и меден, с които са били награждавани участниците в Сръбско-българската война от 1885 г.
Служители на Военен клуб – Русе взеха участие на 6 септември 2022 г. в общоградското тържество, с което русенската общественост отбеляза 137 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В тържествената церемония на площад „Александър I Батенберг“ русенският духов оркестър и почетна рота посрещна множеството граждани, дошли да почетат събитието. Пред емблематичния паметник на героите от Сръбско-българската война от 1885 година с приветствени думи към русенци се обърнаха областният управител Анатоли Станков и кметът на Община Русе Пенчо Милков. Венци и цветя в знак на признателност бяха положени пред паметника от местните институции, политически партии и обществени организации, както и от много граждани.
С военен ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на моряка в гр. Русе на 8 август 2022 г. бе отбелязана 143-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България (ВМС). Началото бе дадено с приемане на строя на почетния караул от командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Приветствия към русенци отправиха областният управител Анатоли Станев, кметът на гр. Русе Пенчо Милков и командирът на ВМС.
Служители на Военен клуб – Русе поднесоха на 18 юли 2022 г. цветя пред паметника на Васил Левски, намиращ се в парка на възрожденците в гр. Русе, по повод честването на 185 години от рождението на Апостола на свободата.
Танцова школа „Brave Dance Studio“ при Военен клуб – Русе участва на 28 май 2022 г. в XV Международен танцов фестивал „Танцуваща река“ – Русе. Група „Revolution“ и Ваяна Ламбева - соло спечелиха първи места в своите категории, Самира Биндал взе второ място със соловия си танц „Dalla Dalla“, а със соловите си изпълнения Радост Сарачилова и Диана Досева бяха отличени с трети места в своите категории. На провелото се на 5 юни 2022 г. състезание MOVMNT International Dance Competition в Русе „Brave Dance Studio“ отново се сдоби с две първи места за соловите танци на Ваяна Ламбева и Диана Досева, второ място за солото на Радост Сарачилова и четвърто място за група „Revolution“ и танца им „Black mamba“.
Служители на Военен клуб – Русе участваха на 2 юни 2022 г. в церемонията пред мемориала на загиналите във войните за национално обединение, за да почетат паметта на Христо Ботев и всички знайни и незнайни герои, пожертвали живота си за България. По традиция на място бе строен почетен караул от русенския гарнизон. Слово произнесоха кметът на града Пенчо Милков, както и областният управител Анатоли Станев, а свещеници от Русенската света митрополия отслужиха заупокойна молитва. В края на церемонията под звуците на военни маршове, изпълнени от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, русенци поднесоха венци и цветя и почетоха с едноминутно мълчание загиналите и подвига им.
На 20 април 2022 г. служители на Военен клуб – Русе поднесоха цветя пред паметника на баба Тонка в гр. Русе по повод 146-годишнината от избухването на Априлското въстание.
На 17 март 2022 г. служители на Военен клуб – Русе участваха в отбелязването на 150 години от гибелта на Ангел Кънчев. Честването стартира с историческа възстановка на брега на река Дунав в Русе. Шествие, предвождано от Общинския духов оркестър, се отправи към паметника на българския революционер. Кметът на Русе г-н Пенчо Милков и директорът на Русенския музей проф. Николай Ненов произнесоха слова, а свещеници от Русенската митрополия отслужиха заупокойна молитва и благодарствен молебен. Поднесени бяха венци и цветя от държавни институции и граждани.
На 3 март 2022 г. служители на Военен клуб – Русе участваха в официалните тържества по повод честването на 144 г. от Освобождението на България. Пред паметника на Свободата в гр. Русе тържествената церемония бе отбелязана с приемане на почетния караул и поднасяне на венци и цветя. Свещеници от русенската епархия произнесоха заупокойна молитва и благодарствен молебен за падналите за Освобождението на родината. Празнично слово произнесе и областният управител Анатоли Станев, а Бориса Кунева от ДВГ „Слънце“ с художествен ръководител д-р Наталия Константинова изпълни „Молитва за България“. В края на церемонията институции, представители на политически партии и множество граждани поднесоха венци и цветя в знак на признателност към героите, отдали живота си за свободата на България.
Служители на Военен клуб – Русе участваха в тържествената церемония по случай 144 г. от Освобождението на град Русе, която се състоя на 20 февруари 2022 г. на Пантеона на възрожденците. По традиция Общинският духов оркестър с диригент Димчо Рубчев изпълни маршове пред сградата на Пантеона. Слова в чест на празника произнесоха кметът на Русе Пенчо Милков, директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов и генералният консул на Русия в Русе Андрей Громов. Негово високопреосвещенство Русенският митрополит Наум и свещеници от Русенската света митрополия отслужиха благодарствен молебен за извоюваната свобода. В края на церемонията официалните лица и гражданите поднесоха венци и цветя в знак на почит към героите. Талантите от квартет „Слънце“ към Общинския детски център за култура и изкуство с ръководител д-р Наталия Константинова изпълниха песента „Къде си, вярна ти любов народна“. Водещ на церемонията бе актьорът Косьо Станев от Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе.
На 19 февруари 2022 г. служители на Военен клуб – Русе, заедно с представители на РСОСЗР – Русе, поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски по повод 149 години от гибелта на Апостола на свободата. Под звуците на тържествени маршове в изпълнение на Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, почетният караул посрещна русенци и гостите на града. Венци в знак на почит към Васил Левски положиха кметът Пенчо Милков, областният управител Анатоли Станев, председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев, консулът на Руската федерация в Русе Андрей Громов, както и представители на политически партии и граждани Заупокойна молитва и благодарствен молебен в памет на националния герой бяха отслужени от свещеници на Русенската Света Митрополия.
На 16 октомври 2021 г. във Военен клуб – Русе бе отбелязан Денят на Военновъздушните сили на Република България. На кратката среща, при пълно спазване на противоепидемичните мерки, бивши военнослужещи на закритата вече Авиобаза в с. Щръклево си припомниха незабравими моменти от годините на службата в авиогарнизона.
На 22 септември 2021 г. в гр. Русе тържествено бяха отбелязани 113 години от обявяването на Независимостта на България. Церемонията се състоя пред Паметника на свободата, а началото ѝ бе поставено с приемане на почетния караул и изпълнение на тържествени маршове от Общинския духов оркестър. Празнични слова по повод празника произнесоха кметът на града Пенчо Милков и областният управител Борислав Българинов. На церемонията присъстваха председателят на Общинския съвет, генералният консул на Руската федерация в Русе, ректорът на РУ, заместник-областният управител, служители на Военен клуб – Русе, ОДМВР Русе, политически партии, организации на ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци и гости на града. Благодарствен молебен по повод празника отслужиха свещеници от Русенската митрополия. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя.
След тригодишна пауза изцяло обновеният Летен театър към Военен клуб – Русе отново предоставя своята сцена за провеждането на културни и обществени събития. Реконструкцията на обекта започна преди повече от година и бе осъществена със средства на Министерството на отбраната. В годината на своя 60-годишен юбилей емблематичното за Русе културно средище, управлявано от Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“, отново се връща в списъка на най-предпочитаните летни сцени в региона. Летният театър е разположен на територията на Военен клуб – Русе с адрес ул. „Одрин“ №4, почти на самия бряг на река Дунав на малко възвишение западно от Речна гара. Официално е открит през 1961 г. Негов проектант е арх. Белчо Петров, по-късно главен архитект на Русе, а строителството е осъществено съвместно от военните от русенския гарнизон, служители на военния клуб и работници от русенския завод „Найден Киров“. Съоръжението е с амфитеатрално разположение. За изминалите 60 години от създаването му на неговата сцена са провеждани множество концерти, спектакли, конкурси и фестивали, гастролирали са хиляди български и чуждестранни изпълнители от различни жанрове. След последната реконструкция театърът предлага 1263 седящи места в три сектора, като са предвидени и специални 10 места за зрители в инвалидни колички. Над обновената сцена е издигната внушителна арка, създаваща комфорт за артистите по време на изпълнение. Обновеният Летен театър стартира на 12 септември 2021 г. с „Грийн рок концерт“, с участието на пет български младежки рок групи и хърватския рок певец Дино Джелусик и неговата група. Предстоят и редица интересни събития за русенци и гости на града, едни от които са:
- Грийн рок концерт с участието на групите Electric Roxy, Орендъ, Slipstream, Second To None, Гравитация рок и групата Jelusick от Хърватия – 12 септември 2021 г. от 18:00 ч.;
- „Тутурутка - Няма здрасти!“ - мултимедиен спектакъл на шоу групата – 13 септември 2021 г. от 20:00 ч.;
- GRAFA SUMMER TOUR'21 – 17 септември 2021 г. от 20:00 ч.;
- „Извънредно положение“ - стендъп комедия с участието на актрисите Стефания Колева, Здрава Каменова и Богдана Трифонова – 18 септември 2021 г. – 20:30 ч.
Служители на Военен клуб – Русе участваха в общоградското тържество на 6 септември 2021 г., с което русенската общественост отбеляза 136 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В тържествената церемония на площад „Александър I Батенберг“ русенският духов оркестър и почетна рота посрещна множеството граждани, дошли да почетат събитието. Пред емблематичния паметник на героите от Сръбско-българската война от 1885 година с приветствени думи към русенци се обърнаха областният управител Борислав Българинов и кметът на Община Русе Пенчо Милков. Венци и цветя на признателност бяха положени пред паметника от местните институции, политически партии и обществени организации, както и от много граждани.
На 3 август 2021 г. в гр. Русе бяха отбелязани 142 години от създаването на Военноморските сили в България. От 16.30 ч. в Заседателната зала на Общината кметът Пенчо Милков награди трима военнослужещи от състава на Военноморските сили – един офицер и двама старшини от Представителния духов оркестър на Военноморските сили – капитан-лейтенант Георги Зайранов (помощник диригент) и главните старшини Живко Иванов и Руслан Драганов (оркестранти). Те бяха удостоени с грамоти и от областния управител Борислав Българинов. Служители на Военен клуб – Русе присъстваха на военния ритуал по полагане на венци и цветя пред паметната плоча на капитан-лейтенант А. Е. Конкевич в двора на „Флотската кула“, а по-късно и пред Паметника на моряка. Тържествата завършиха с концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили пред сградата на Доходното здание. Празникът на Военноморските сили у нас се отбелязва втората неделя на месец август, който е последният ден от Национална седмица на морето. Традицията честванията да започват от Русе датира от далечната 1956 г., тъй като в дунавския град през 1879 година е поставено началото на Военния флот в Княжество България.
По повод 184-годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски на 18 юли 2021 г. служители на Военен клуб – Русе почетоха събитието, поднасяйки цветя пред паметника на героя в Парка на възрожденците в гр. Русе.
На 7 юли 2021 г. Военен клуб - Русе отбеляза юбилейната 130-годишнина от рождението на първия контраадмирал в историята на Българския военноморски флот със специално събитие, на което присъстваха офицери от запаса и резерва, съвместно с представители на флота. Присъстващите бяха запознати подробно с живота и военната кариера на контраадмирал Иван Вариклечков (7 юли 1891 г. - 23 февруари 1974 г.) - една удивителна и високо ерудирана личност в родната военна история, преминала през превратностите на съдбата с достойнството на български офицер. Специално бе акцентирано на периода 1920 - 1930 г., през който капитан Вариклечков е професионално свързан с Русе на различни командни длъжности в Дунавската флотилия. На събитието бе представен първият том от труда на контраадмирала „Военна история“, излязъл през 2018 година, благодарение жеста на спонсор. Изданието е фототипно и в много ограничен тираж, което го прави библиографска рядкост. Пред Паметника на моряка в Русе присъстващите на събитието поднесоха цветя в знак на признателност пред паметта на контраадмирал Иван Вариклечков.
На 5 юли 2021 г. служители на Военен клуб – Русе посетиха представянето на второто преработено и допълнено издание на книгата на Стоян Стоянов-Комитски „Васил Левски и Русе. Исторически бележки, статии и документи“. Събитието се състоя в Заседателната зала на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и е посветено на 184 години от рождението на Апостола на Свободата. В новото издание на изследването намира място спорният въпрос „Посещавал ли е и кога Васил Левски Русчук?“. Още по-задълбочено авторът проследява кой, къде, кога и какво е писал по темата. Прилага се съпоставителен анализ на всички посочени в източниците дати, кореспондиращи с Левски и Русе – по години. Налага се и паралелна съпоставка на датите от официалния летопис на живота на Апостола. Стоян Стоянов–Комитски е магистър педагог по предучилищна и начална училищна педагогика. Повече от 10 години организира уроци по родолюбие за децата на дунавския град. Дългогодишен деятел е на Народно читалище „Христо Ботев – 1908“ – Русе и секретар на русенския клуб „Традиция“. Автор е на първото самостоятелно проучване „Васил Левски и Русе“ (2014) и на редица документални изложби през годините, посветени на дейността на Апостола. В края на събитието авторът дари на Военен клуб – Русе един екземпляр от книгата.
На 2 юни 2021 г. служители на Военен клуб – Русе взеха участие в тържествената церемония по повод Деня на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. Началото бе в 11 ч. пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение. Общинският духов оркестър изпълни тържествени маршове, а в 11:30 ч. започна церемонията по приемане на почетния караул. Слова по повод отбелязването на 2 юни произнесоха областният управител Борислав Българинов и кметът на Русе Пенчо Милков. Заупокойна молитва в памет на загиналите за свободата на Отечеството отслужиха свещеници от Русенската Света Митрополия. Водещ на церемонията бе русенският актьор и режисьор Ивайло Ненов. В 12 ч. по традиция тържествената церемония завърши с вой на сирени в чест на Ботев и загиналите за свободата на България, както и с полагане на венци и цветя пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение.
Служители на Военен клуб – Русе участваха на 6 май 2021 г. в честванията по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия и Празник на град Русе. Церемонията започна в 11:30 ч. пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война на площад „Александър I Батенберг“. В чест на светлата дата бе строен почетен караул от Русенския гарнизон, а празнични маршове прозвучаха от Общинския духов оркестър, начело с диригент Димчо Рубчев. Отслужена бе заупокойна молитва от Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Наум за загиналите за отечеството ни во̀ини и благодарствен молебен по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия. Тържествено приветствие беше отправено от зам.-областния управител на Област Русе г-н Валентин Колев, както и от кмета на града г-н Пенчо Милков. По традиция тържествената церемония завърши с полагане на венци и цветя пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война. Сред официалните лица на тържествата бяха още народни представители, общински съветници, представители на Генералното консулство на Русия в Русе, интелектуалци от града и региона.
По повод 145-годишнината от героичната Априлска епопея от 1876 година, на 20 април 2021 г. от името на Военен клуб – Русе Чавдар Януаров поднесе цветя пред паметника на легендарната Баба Тонка Обретенова в града. На 20 април (по стар стил) 1876 г. Копривщица дава началото на Априлското въстание, като русенските националреволюционери имат съществена заслуга в подготовката и организацията на този въодушевен организиран опит за отхвърляне гнета на поробителя. Семейство Обретенови, начело с героичната българска майка Баба Тонка, както и техни съмишленици, стават част от ядрото на националноосвободителното движение в Русчук, жертвоготовно посвещавайки се на борбата за народна свобода.
На 3 март 2021 г. пред паметника на Свободата в гр. Русе се проведе церемония по честването на Националния празник на Република България. Служители на Военен клуб – Русе присъстваха на тържественото отбелязване на 143 години от Освобождението на България от османска власт. В чест на годишнината беше строена Почетната рота на Русенския гарнизон. Слово произнесе изпълняващият длъжността областен управител на Област Русе г-н Свилен Иванов. Свещеници от Русенската митрополия отслужиха благодарствен молебен и заупокойна молитва за падналите за освобождението на България. Официални лица, институции и русенското гражданство поднесоха венци и цветя пред паметника на Свободата, прекланяйки се пред паметта и саможертвата на героите, извоювали независимостта на Отечеството ни. От името на Вонен клуб – Русе цветя поднесе Чавдар Януаров.
С встъпителни срещи на 2 и 4 март 2021 г. в Средно училище с преподаване на немски език (СУПНЕ) „Фр. Шилер” и Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване (ПГРКК) беше дадено началото на проекта „Съживени моменти от историята на Русе – дигитален офис за учащи”, осъществяван от СУПНЕ „Фр. Шилер” в партньорство с ПГРКК, Държавен архив – Русе, клуб „Родолюбие” към РСОСЗР – Русе и Военен клуб – Русе. Проектът се изпълнява по програма „Знание и растеж“, реализирана от Фондация „Русе - град на сводния дух“, с подкрепата на Фондация „Еконт“. В продължение на осем месеца ще бъдат реализирани дейности, целящи създаване, популяризиране и съхраняване на исторически документи, свързани с мисията на Пети пехотен дунавски полк в годините между 1940 - 1944. Проектът включва обучаване в дейностите дигитализация, издирване, подбор и обработка на информация, стимулиращи учениците за активно включване в образователния и културен живот на Русе и региона, стремеж към личностно израстване и изява както в индивидуален, така и в екипен план. Обект на историческите изследвания ще бъдат три изключително ценни фотоалбума от посочения период. Като резултат от дейността на двете групи от по 10 ученика от двете училища ще бъдат създадени историческа студия и изложба с подбрани от участниците снимки от албумите, а всички участници ще бъдат обучени и ще получат сертификати за преминато обучение по сканиране и дигитализация на документи с „Photoshop” по изискванията на Закона за архивите. На събитията, проведени при строго спазване на противоепидемичните изисквания и норми, присъстваха участниците в проекта, ръководният екип, директорите на двете училища и партньорите. Участниците получиха поздравления и кратки напътствени думи от своите директори и бъдещи ръководители.
На 16 октомври 2020 г. в зала „Драндаревски“ на Военен клуб – Русе, служители на военния клуб заедно с представители на РСОСЗР – Русе, отбелязаха празника на ВВС на Българската армия чрез представяне на книгата на полковник професор д. н. Димитър Недялков – „Въздушният компонент на Царство България в Първата Световна война“.
На 25 септември 2020 г. във Военен клуб – Русе по случай Деня на Независимостта и 155 години от рождението на Цар Фердинанд I, бе прожектиран документалният филм “Монархът” с автор историка Малвина Господинова. Той е пореден съвместен проект на асоциациите „La joie des horizons” и „Le Valoa Monarchique” и втория филм от документалната поредица за Третото българско Царство. Лентата, с продължителност час и 25 минути, проследява живота на Цар Фердинанд I. Във филма са използвани много архивни документи и богат снимков материал, а заснемането е осъществено в Chateau de Chantilly - Франция; Русе, Велико Търново, Преображенския манастир, Плевен и София, както и в дворците „Царска Бистрица“ и „Врана“.
На 23 септември 2020 г. в двора на Военен клуб – Русе се състоя беседа по повод 112 години от обявяването на Независимостта на България. Участие в събитието взеха представители на Военен клуб – Русе и РСОСЗР. Присъстващите се включиха активно с въпроси и изказвания по темата.
На 23 септември 2020 г. русенският общественик и писател Живодар Душков представи в двора на Военен клуб - Русе своята нова книга „Нашият град днес“. Освен новото издание, бе представен и сборникът от стихове с патриотична тематика „И Изгревен изглеждаще просторът“, посветен на Лука Велчов – Деде. Служителите на Военен клуб - Русе изразиха благодарност към автора за прекрасното събитие!
На 22 септември 2020 г. в гр. Русе тържествено бяха отбелязани 112 години от обявяването на Независимостта на България. Церемонията се състоя пред Паметника на свободата, а началото й бе поставено с приемане на почетния караул и изпълнение на тържествени маршове от Общинския духов оркестър. „Днес ние отбелязваме поредния акт на национално достойнство, който е пример за това колко е важно народът да бъде воден от далновидни държавници, за които истинската сила се измерва с любовта към Отечеството“ - каза в словото си областният управител Галин Григоров. На церемонията присъстваха също: кметът на гр. Русе, председателят на Общинския съвет, генералният консул на Руската федерация в Русе, ректорът на РУ, заместник областният управител, евродепутати, депутати, служители на Военен клуб - Русе, ОДМВР Русе, политически партии, организации на ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци и гости на града. Благодарствен молебен по повод празника отслужиха Русенският митрополит Наум и свещеници от Русенската митрополия. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя.
На 16 септември 2020 г. в зала Драндаревски на Военен клуб – Русе се проведе литературно четене на поезията на Вапцаров, по повод отбелязване на неговото рождение. Участие взеха представители на театрална група „Артистисимо” при Военен клуб – Русе.
На 11 септември 2020 г. в гр. Русе – зала „Европа“ на „Доходното сдание“ се проведе церемонията по награждаване на големите спомоществователи, подпомогнали изграждането на паметника на Васил Левски в Русе. По време на събитието беше предвидено отличия да бъдат връчени на 66-те най-големи дарители. Сред тях са Община Русе, както и Владимир Колев, собственик на фирма „Авко“, а също така и единствената парламентарна група, отделила от средствата си – тази на „Обединени патриоти“. Отличията връчиха председателят на „Сдружение за изграждане на паметник на Васил Левски в Русе“ и народен представител Искрен Веселинов, областният управител Галин Григоров, както и председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев. На тези, които не успяха да присъстват на място, отличията ще им бъдат връчени допълнително. По време на церемонията със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов бяха наградени и пет души, които са допринесли за изграждането на паметника на Апостола на свободата. Това са председателят на журито, одобрило проекта - Янко Бонев, заместник-председателят на журито арх. Живка Бучуковска, заместник-председателят на „Сдружение за изграждане на паметник за Васил Левски в Русе“ Емил Цветков, както и Магдалена Георгиева, която през цялото време е подпомагала изключително активно дейността на Инициативния комитет. Специално с плакет на министъра на отбраната беше удостоен председателят на „Сдружение за изграждане на паметник за Васил Левски в Русе“ Искрен Веселинов.
На 11 септември 2020 в гр. Русе с тържествена церемония и освещаване беше открит паметника на Васил Левски.
Средствата за направата му бяха събрани от Национална дарителска кампания. В нея се включиха политически партии, министерства, множество граждани.
Паметникът на Апостола бе поставен в Парка на възрожденците, където са погребани Захари Стоянов и Любен Каравелов. Той е изработен от русенския скулптор Даниел Кънчев след национален конкурс.
На церемонията слова произнесоха вицепремиерът и министър на отбраната г-н Красимир Каракачанов, областният управител г-н Галин Григоров, кметът на гр. Русе г-н Пенчо Милков и председателят на инициативния комитет, който 20 години работи за сбъдването на тази мечта – депутатът Искрен Веселинов.
На откриването присъстваха също председателят на Общинския съвет, ректорът на РУ, други народни представители, служители на Военен клуб - Русе, РСОСЗР, Общински духов оркестър, стотици граждани и др.
След официалната церемония бяха поднесени венци и цветя, след което дарителите бяха наградени.
На 10 септември 2020 г. Военен клуб – Русе организира в двора на Клуба беседа по повод 135 години от деня на обявяването на Съединението на България с Източна Румелия.
В беседата участваха членове на Регионалния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва и членове на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, както и служители на клуба.
По повод отбелязването на 135 години от деня на обявяването на Съединението на България, на 6 септември 2020 г. служители на Военен клуб – Русе взеха участие в тържествените чествания.
Пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война на площад „Александър Батенберг“ бе отслужена заупокойна молитва и празничен молебен от свещеници на Русенската Митрополия.
Венци и цветя бяха поднесени от областния управител на Област Русе, кмета на гр. Русе, председателя на общински съвет гр. Русе, вицеконсула на Русия, ОДМВР - Русе, политически партии, организации на ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци и гости на града.
На 31 август 2020 г. служители на Военен клуб – Русе, заедно с членове на РСОСЗР – Русе, посетиха о. з. майор Вуто Нанов, по повод неговия 100-годишен юбилей.
На срещата от името на военния клуб му бе връчен поздравителен адрес, с който е изразена благодарност за примера, честта и достойнството, което носи като български офицер!
На 28 август 2020 г. библиотеката на Военен клуб – Русе получи дарение от господин Милен Друмев – книги на военно-историческа тематика. Служителите на Клуба изказаха искрената си благодарност и признателност за жестта на г-н Друмев!
На 27 август 2020 г. в двора на Военен клуб – Русе и по инициатива на Русенската общинска организация на РСОСЗР – Русе и Военен клуб - Русе беше представена биографичната книга на о. з. майор Вуто Нанов, навършващ 100 години.
Книгата е подготвена и издадена със съдействието на служители на военния клуб. Тя отразява личните събития, трудности и радости на г-н Нанов на фона на бурни обществено-политически събития и на превратности, случили се през ХХ и ХXI век. Майорът взема дейно участие в тези събития, ръководи много строителни обекти и обществени организации в Русе, член е на Общинския съвет - Русе през 90-те години на XX век, винаги с гражданска позиция.
На представянето на книгата присъстваха синовете на о. з. майор Вуто Нанов, които дариха на клуба картина-портрет на ген. Драндаревски.
На 27 август 2020 г. РСОСЗР - Русе отчете дейността си за изминалата 2019 година. Общото отчетно събрание се проведе в двора на Военен клуб - Русе, на което присъстваха избраните делегати от всички общински организации.
На събранието бяха приети годишният отчетен доклад за 2019 г., финансовият отчет за 2019 г. и бюджетът за 2020 г., планът за работа през 2020 г. и докладът на Регионалната контролна комисия.
На 3 август 2020 г. Военен клуб – Русе участва в откриването на тържествата по отбелязване на 141 години от създаването на Военноморските сили в България. Проведе се среща с командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов и началника на Щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров.
На съвместна пресконференция на командването на Военноморските сили на Република България, Областна управа – Русе и Община Русе, в присъствието на вр. и. д. кмет и заместник-кмет по хуманитарни дейности на Община Русе Енчо Енчев, областният управител Галин Григоров и неговият заместник Валентин Колев, бяха отличени и военнослужещи от българските военноморски сили.
Командирът на Военноморските сили връчи на областния управител почетен плакет, а от своя страна той удостои контраадмирал Кирил Михайлов с плакет по случай 141-та годишнина от създаването на военния флот.
По-късно вечерта се проведе и военен ритуал по полагане на венци и цветя пред Паметника на моряка, в присъствието на представители на институции на държавно и местно ниво, Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Наум и много граждани.
На 3 август 2020, по случай 141-вата годишнина от основаването на Български морски флот, Военен клуб - Русе бе посетен от контраадмирал Кирил Михайлов - командващ БМФ.
Контраадмиралът подари на клубната библиотека фототипно издание на „Военноморска история” от контраадмирал Иван Вариклечков и написа в Летописната книга на клуба:
„По случай 141-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България, пожелавам на Военен клуб – Русе да продължава да поддържа пламъка на военно-патриотичното дело жив и да пази корените на флота живи!”
На 2 юли 2020 г. в гр. Русе служители на Военен клуб – Русе присъстваха на отбелязването на 140 години от създаването на Военните окръжия в България. Събитието започна с историческа възстановка и с откриване на юбилейна плоча, която беше осветена от отец Стефан Стефанов от Русенската света митрополия.
По време на церемонията беше припомнено, че на 27 септември 1880 г. с указ на княз Александър Първи Батенберг, издаден в Русе, е обявено уреждането на длъжността „Окръжен во̀ински началник“. С това се поставят основите на формиране на структурите за военен отчет, на които наследник днес са военните окръжия.
Началникът на Централното военно окръжие полк. Георги Петков заяви, че от времето на своето създаване до наши дни военните окръжия са изпълнявали задачи за осигуряване на въоръжените сили с необходимите ресурси, за популяризиране на военната професия и привличане на български граждани за военна служба и подготовка.
Сред официалните гости на събитието бяха началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Илия Налбантов, областният управител на Русе Галин Григоров и кметът на града Пенчо Милков. По повод годишнината в Доходното здание в гр. Русе е подредена и тематична изложба.
Възпоменателна церемония за Христо Ботев и всички загинали за свободата и независимостта на България се състоя на 2 юни 2020 г. в гр. Русе пред Мемориала на загиналите във войните за Национално обединение. След строяване на почетния караул на Русенския гарнизон, Общинският духов оркестър, начело с диригент Димчо Рубчев, засвири празнични маршове.
Слова произнесоха областният управител Галин Григоров и кметът на града Пенчо Милков. Митрополит Наум, заедно със свещеници от Русенската Света Митрополия, отслужиха заупокойна молитва в памет на Христо Ботев и загиналите за Свободата на България.
В края на церемонията бяха поднесени венци и цветя от обществени и политически организации, Военен клуб – Русе, ученици и граждани. Точно в 12:00 часа прозвучаха и сирените в памет на Ботев и на загиналите за Свободата на България.
По инициатива на Русенската общинската организация на РСОСЗР -Русе, Военен клуб – Русе подготви и издаде биографична книга в навечерието на рождения ден на о. з. майор Вуто Нанов, навършващ 100 години.
Книгата отразява личните събития, трудности и радости на г-н Нанов на фона на бурни обществено-политически събития и превратности, случили се през ХХ и ХXI в. Майорът взема дейно участие в тези събития, ръководи много строителни обекти и обществени организации в Русе, член е на Общинския съвет – Русе през 90-те години на XX век, винаги с гражданска позиция.
В чест на Националния празник на Република България и 142 години от Освобождението от турско иго, на 3 март 2020 г. по главната улица „Александровска“ премина празничен парад на специализирана техника, в който се включиха автомобили на Гранична полиция, Митница, Пожарна, БЧК и военни с БТР-и. Срещу тях по същата улицата премина шествие на русенски ученици с 80-метров трикольор, предвождано от Общинския Духов оркестър с диригент Димчо Рубчев.
Младият талант Мартин Сиромахов изпълни акапелно химна на Република България.
Приветствия към жителите и гостите на Русе бяха отправени от кмета Пенчо Милков и от председателя на Общинския съвет Иво Пазарджиев. Химнът прозвуча и по време на празничната церемония пред Паметника на Свободата, където по случай празника слово произнесе Галин Григоров – областен управител на Област Русе, а заупокойна молитва за падналите за освобождението на родината и благодарствен молебен за извоюваната свобода отслужи Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Наум.
Венци и цветя поднесоха всички институции, включително Военен клуб – Русе и много граждани.
Децата от детска градина „Радост” – група „Том и Джери” и детска академия „Хермес” в град Русе осъществиха творчески работилници за мартеници, по идея на Военен клуб – Русе.
Създадените с много любов и от сърце мартенички бяха дарени на 2 март 2020 г. на членове на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите – Русе.
На 20 февруари 2020 г., в присъствието на президента на Република България Румен Радев, областният управител – Галин Григоров, председателят на Общински съвет Русе – Иво Пазарджиев, кметът на Община Русе – Пенчо Милков, депутати, русенският митрополит Наум, генералният консул на Русия - Андрей Громов, русенското войнство и много граждани, служителите на Военен клуб – Русе, заедно със запасните воини, тържествено беше чествана 142-годишнината от освобождението на Русе от османското владичество.
Родолюбците от клубове „Традиция” от Русе, Шумен, Плевен и други възпроизведоха събитието за влизането на руските войски, предаването ключа на града и приветствието на Васил Друмев.
Пред паметника на Свободата бяха положени венци и цветя в знак на признателност.
На 18 февруари 2020 г. в парка на Възрожденците – гр. Русе бе извършена първа копка за паметник на Васил Левски.
На събитието присъстваха Областният управител – Галин Григоров, кметът на гр. Русе – Пенчо Милков, председателят на Общински съвет гр. Русе – Иво Пазарджиев, народният представител Искрен Веселинов, професор Христо Белоев, бившите кметове на гр. Русе - Божидар Йотов и Елеонора Николова, ученици от училище „Васил Левски“, представители на Военен клуб – Русе, както и много граждани.
Служба - водосвет бе отслужена от русенският митрополит Наум. Слово изнесе председателят на инициативния комитет за изграждане на паметника – Искрен Веселинов, след което бе положен основния камък на паметника на Апостола и бяха поднесени венци и цветя.
На 28 януари 2020 г. Регионалният исторически музей в гр. Русе организира кръгла маса по повод 125 години от рождението на общественика Кирил Старцев, на която присъстваха и служители на Военен клуб – Русе.
Съорганизатори на събитието бяха Община Русе, Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и проучватели.
Кирил Старцев е кмет на град Русе от 1934 г. до септември 1944 г., когато предава поста си заради болест. Той допринася много за развитието и преобразяването на Русе през този период. Подпредседател е на Съюза на офицерите от запаса от 1932 до 1933 г.
Днес в града има улица на името на Кирил Старцев, а паметна плоча припомня за един от най-именитите кметове на крайдунавския град.
На 22 януари 2020 г. във Военен клуб – Русе бе подредена фотоизложба на тема: „Военните паметници в Област Русе” (първа част).
Изложбата е създадена по проект „МЪДРОСТ И МЛАДОСТ – ЕДНА ПАМЕТ, ЕДНО ОТЕЧЕСТВО” със съдействието на клуб „Родолюбие” и РСОСЗР, в партньорство с Военен клуб – Русе.
На 9 януари 2020 г. в гр. Русе пред паметната плоча на капитан-лейтенант Александър Конкевич – първия командващ на Българския военен флот и основател на Морското училище, бе отбелязана 139-тата годишнина от създаването на първото Морско техническо училище в България.
На честването присъстваха кметът на гр. Русе г-н Пенчо Милков, заместник областният управител на гр. Русе г-н Валентин Колев, представители на Военен клуб – Русе, членове на военно-патриотични организации, както и десетки граждани и гости на града.
На 6 януари 2020 г. в гр. Русе се състоя традиционният ритуал по освещаване на бойните знамена и знамената-светини на Българската армия пред сградата на речна администрация в града.
На церемонията присъстваха кметът на гр. Русе г-н Пенчо Милков, областният управител г-н Галин Григоров, председателят на общински съвет гр. Русе г-н Иво Пазарджиев, представители на Военен клуб – Русе и граждани.
Тържествен водосвет бе извършен от русенският митрополит Наум, като началото на церемонията за Великия Богоявленски водосвет започна с литийно шествие от катедралния храм „Света Троица“.
Единадесет русенци се хвърлиха в ледените води н р. Дунав, за да спасят Богоявленския кръст, който бе изваден за трета поредна година от 25-годишния русенец Теодор Цветков.
На 23 декември 2019 г. младежката Театър-школа „Артистисимо“, с ръководители Иглика Пеева и проф. д-р Александър Илиев, отпразнува десетия си рожден ден във военния клуб в гр. Русе.
Близо 40 спектакъла са представени пред публика от създаването на школата. През годините децата са участвали в многобройни майсторски класове с преподаватели от България, САЩ, Италия и Русия.
Днес „Артистисимо“ има вече действащи актьори в българските театри, както и преподавател в НАТФИЗ.
На 20 декември 2019 г. във Военен клуб - Русе се проведе коледен концерт под надслов „Коледно послание“.
Представени бяха коледни стихове на английски език от деца към клуб „Мечтание“, концерт на деца от детска музикална школа „Вяра Надежда Любов“, театрален етюд по приказката „Щастливият принц“ на Оскар Уайлд на ученици от ОУ „Иван Вазов“ гр. Русе - театрална школа „Real Stories“. Подредена и представена беше и изложба на рисунки на ученици от ОУ „Иван Вазов“ гр. Русе.
По повод приключване на проект „Дунавската флотилия и приносът ѝ за развитието на свободния дух на русенци” в рамките на програма „Знание и растеж 2019 г.” на фондация „Град на свободния дух” и с финансовата подкрепа на фондация „Еконт”, на 6 декември 2019 г. тържествено бяха поднесени венци пред „Паметника на моряка“ в гр. Русе.
По-късно в сградата на Военен клуб - Русе беше изнесен отчет за реализацията на проекта, поднесени бяха приветствия, грамоти и награди на участниците и партньорите в проекта.
След презентация на проекта, с партньори РСОСЗР, Военен клуб – Русе, Военно окръжие Русе, Професионална гимназия по речно корабоплаване и корабоводене, Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“, награди бяха връчени и на Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване в гр. Русе, по случай патронния ѝ празник.
Театър-школа „Артистисимо” при Военен клуб – Русе се завърна с престижна награда от ХVІІІ-ия Международен фестивал на изкуствата – Банско 2019.
Той бе открит на 27 ноември 2019 г. и в него участваха над триста души от различни страни. Трупата при военния клуб откри фестивала и бе удостоена с трето място за постановката ТВ шоу за таланти „Артистисимо – 3”.
На 20 ноември 2019 г. в клуба на РСОСЗР в гр. Русе беше представена новата стихосбирка „Надбягвам времето“ на Огнян Беломорски – председател на Клуба на творците към РСОСЗР.
На събитието присъстваха членове на РСОСЗР Русе, представител на военния клуб и много граждани, както и илюстратора на стихосбирката - художника Станчо Станев, който представи свои картини.
По време на събитието бяха прочетени няколко стихотворения от стихосбирката, след което на присъствалите бяха раздадени лично подписани от автора копия на книгата.
На 18 ноември 2019 г. във Военен клуб – Русе беше открита изложба, посветена на 135-годишнината на 5-ти пехотен Дунавски полк и празника на Сухопътни войски на Българската армия.
Връчени бяха поздравителни адреси на началника на русенския гарнизон, командир на военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев, след което той изнесе кратко слово по повод празника.
Представителят на РСОСЗР – майор Евгени Алексиев представи кратка история за създаването на изложбата. Децата от ОУ „Йордан Йовков” поздравиха всички гости на празника с песен.
Изложбата, разположена в зала „Драндаревски” на военния клуб, беше разгледана от всички гости и присъстващи на събитието.
На 1 ноември 2019 г. школите към Военен клуб – Русе поздравиха своите съграждани по повод Деня на българските будители - книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение.
В концерта взеха участие деца от Детска вокална школа „Вяра, Надежда, Любов” с ръководител Надежда Величкова – Ивена Йорданова, Лилия Василева, Йоана Янкова, Христина Стоянова; възпитаници на Полина Лъвчиева от Клуб „Мечтание” – Димитър Първанов, Ралица Димитрова, Мартин Огнянов и Виктория Коева. Театрална трупа „Артистисимо” изиграха първата си за сезона премиера „Зрими песни” - спектакъл, с който трупата участва в международния фестивал „Алтер его” в Италия.
На 28 октомври 2019 г., в рамките на проект „Дунавската флотилия и приносът й за развитието на свободния дух на русенци“, който се изпълнява от Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Русе (РОСЗР) и Военен клуб – Русе, представителният дунавски флотски отряд, включващ ученици от ПГРКК „П. Пенев“, посети Военноморското училище, Военноморския флот и Военноисторическия музей в гр. Варна.
Във Висшето военноморско училище „Н. Вапцаров“ бъдещите капитани, механици и логистици се запознаха с възможностите за образование, последваща реализация, условията на обучение и материалната база. Акцент бяха обучителните тренажори, на които децата можеха да се пробват в управлението и поддръжката на различни кораби в условия, максимално близки до реалните.
От 26 до 27 октомври 2019 г. младежи от Клуб „Мечтание“ към Военен клуб – Русе с ръководител Полина Лъвчиева и Айкидоки от СК „Айкикен“ участваха в Международен спортен Айкидо семинар в гр. Констанца, Румъния. Покана към тях отправиха приятелите им от Asociatia Aiki Dojo Constanta, Румъния.
Специален гост-лектор на семинара беше Bob Jones – секретар на WSAF (Световна федерация по спортно айкидо) и изпълнителен директор на Британската асоциация по айкидо (най-голямата организация по айкидо в света).
В събитието взеха участие и гости от Република Украйна, а всички участници получиха сертификати.
Семинарът се превърна в своеобразно продължение на проект “Бъди активен – език и дух”, финансиран по програма КД1 Двустранен младежки обмен България – Румъния.
Младите хора не пропуснаха да си припомнят прекрасните летни моменти и да упражнят уменията си по Айкидо.
Нa 16 октомври 2019 г. тържествено бе открита паметната плоча на основателя на Дунавската флотилия капитан-лейтенант Александър Егорович Конкевич. Той е и първия командващ Българския военен флот и основател на Морското училище. Сред официалните гости бе заместник-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев. Отец Стефан отслужи заупокойна молитва и водосвет в памет на основателя на Дунавската флотилия. На откриването присъстваха още ветерани от войните, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци. Церемонията започна в 11:00 ч., когато тържествено приветствие отправиха заместник областният управител на Област Русе г-н Валентин Колев, адмирал Георги Пенев и почетният консул на Р. Русия. В края на събитието бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на ген. Конкевич.
Денят на българската авиация - 16 октомври, бе отбелязан във Военен клуб – Русе при пълна зала и голям интерес. На празника присъстваха военнослужещи от военните формирования от Русенския гарнизон, членове на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и ученици от пет русенски училища. Майор Васил Петров – зам.-началник на Военно окръжие – Русе запозна децата с интересни факти за създаването и бойните подвизи на българската авиация. Гост на събитието бе петкратната шампионка по безмоторно летене и инструктор - Татяна Обретенова, която разказа на присъстващите за вълнуващото преживяване да летиш, за същността на спорта и за страстта да бъдеш състезател. Изключително атрактивна бе видеопрезентацията на майсторите на спорта и носители на много медали от републикански, европейски и световни първенства по авиомоделизъм Никол Павлова и Николай Палежев от Спортен модел клуб „Приста“ - Русе. Те разказаха за спортните успехи на клуба си, демонстрираха различни модели самолети, а накрая дадоха възможност на присъстващите да се снимат с моделите. Най-голям предизвика урокът, в който децата се научиха как да пускат сами моделите да летят.
На 15 октомври 2019 г. Военен клуб – Русе отбеляза Деня на българската авиация. В концертната зала на клуба бяха представени два филма: „Русе - град на свободния дух” и „45 години от създаването на авиогарнизон Щръклево”. По случай празника последваха изказвания от майор Васил Йорданов – началник авиобаза Щръклево и о. з. подполковник Георги Николов, които поднесоха поздрави на присъстващите по повод светлата дата. Присъстваха представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, служители на военния клуб, пенсионирани военнослужещи и граждани на града.
Децата от Музикална школа „Вяра, Надежда, Любов“ при Военен клуб – Русе, с ръководител Надежда Величкова, спечелиха нови награди от представянето си в престижен форум. На 12 и 13 октомври 2019 г. в гр. Шумен се проведе XI-ия Национален конкурс за изпълнители на популярна песен „Съзвездие – 2019“. Специалната награда спечели Веселина Няголова. Йоана Янкова взе Трета награда. Ивена Йорданова бе удостоена със Специална награда на Младежки дом – Шумен, а Лилия Василева бе отличена с Поощрителна награда.
На 10 октомври 2019 г. в сградата на Военен клуб – Русе по покана на служители на Клуба се проведе среща с ръководителите и представители на „Общинска организация на дамските клубове” към РСОСЗР. Срещата бе с информационна насоченост за популяризиране на Дома за пенсионирани военнослужещи, ветерани и военноинвалиди в с. Орешак, Община Троян. На присъстващите бяха раздадени брошури и разяснени възможностите за почивка в Дома, необходимите документи, които се изискват, начините за заплащане за краткосрочен и дългосрочен престой.
На 2 октомври 2019 г. в сградата на Военен клуб - Русе бе представена книгата „Русенските евреи и войните за национално обединение (1885-1945)”, реализирана по проект „Русенските евреи и войните за национално обединение (1885-1945)”, съвместно със СУПНЕ „Фридрих Шилер” гр. Русе, СУ „Христо Ботев” гр. Русе, РСОСЗР и Военен клуб – Русе, под егидата на областния управител на гр. Русе. На представянето на книгата присъстваха областният управител на гр. Русе, заместник областният управител на гр. Русе, почетният консул на Израел, представители на посолството на Израел и представители на Организация на евреите в България – Шалом – гр. Русе, ученици на училищата СУПНЕ „Фридрих Шилер” гр. Русе, СУ „Христо Ботев” гр. Русе, РСОСЗР и граждани. След нейното представяне, заместник областният управител раздаде грамоти на участниците в реализирането на проекта.
Военен клуб – Русе и Национален осигурителен институт - Русе отбелязаха съвместно Международния ден на възрастните хора. На 1 октомври 2019 г. от 9:30 до 13:30 часа в сградата на военния клуб бе организиран „Ден на отворените врати“. Служителите от Териториално поделение на НОИ проведоха консултации и отговориха на всички пенсионни въпроси, които им бяха зададени от заинтересовани граждани, военнослужещи, представители на военни-патриотичните съюзи, служители на военните формирования, Военно окръжие – Русе.
Служители на Военен клуб – Русе участваха в тържествените чествания на 22 септември 2019 г., по повод отбелязването на 111 години от деня на обявяването Независимостта на България.
Пред паметника на Свободата на площад „Свобода“ в гр. Русе бе отслужен молебен от русенският митрополит Наум.
Церемонията започна с тържествено приветствие, отправено от областния управител на Област Русе г-н Галин Григоров.
Венци и цветя бяха поднесени от областния управител на Област Русе, кмета на гр. Русе, председателя на общинския съвет гр. Русе, вицеконсул на Р. Русия, ОДМВР - Русе, политически партии, организации на ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци и гости на града.
На 22 септември 2019 г. в гр. Русе се проведе работна среща между вицепремиера на Република България и министър на отбраната г-н Красимир Каракачанов и служители на Военен клуб – Русе, относно стартирането на строително-ремонтните дейности на летния театър към клуба. На срещата присъстваха и представители на различни медии и бяха зададени въпроси на различна тематика.
Школата по поп и джаз пеене „Вяра, Надежда, Любов“ при Военен клуб – Русе, с ръководител Надежда Величкова, се завърна с награди от XI-тото издание на Международен конкурс за вокално изкуство „Морски звездички“, който се проведе в гр. Варна от 21 до 22 септември 2019 година.
Той бе организиран в Читалище „Петко Рачев Славейков 1928“ и се реализира с финансовата подкрепа на Община Варна чрез фонд „Култура“. Председател на журито бе Мими Иванова. В конкурса взеха участие Ивена Йорданова и Лилия Симеонова – 2-ра възрастова група, и Веселина Няголова – 4-та възрастова група.
Награди спечелиха Веселина Няголова – бронзов медал, Лилия Симеонова и Веселина Няголова – награда за български репертоар, и ръководителя Надежда Величкова за принос към възпитанието на младите изпълнители.
На 7 септември 2019 г. на сцената на Военен клуб - Русе бе поставен детският театър на английски език - Crystal balls /кристални топки/.
Постановката беше представена от деца към клуб „Мечтание“ с ръководител Полина Лъвчиева, като след краят му децата - артисти бяха удостоени с грамоти за отличното си представяне.
От 6 до 9 септември 2019 г. в сградата на Военен клуб – Русе бе подредена изложба-конкурс, под надслов „Моето въображаемо пътешествие”.
Наградените артисти от конкурса са:
Специални награди за първа група - Петя Димитрова на 9 г. от гр. Русе Втора група - Десислава Димитрова на 17 г. от гр. Ловеч
- специална награда за техника - Атанас Илиев на 8 г. от гр. Русе
Награди:
1-во място - Габриела Маринова на 9 г. от гр.Силистра
2-ро място - Мария Ангелова на 11 г. от гр. Русе
3-то място - Райя Райчева на 7 г. от гр. Русе
Изложбата беше организирана от клуб „Мечтание” и Военен клуб – Русе.
От 6 до 7 септември 2019 г. в сградата на Военен клуб – Русе се проведе първият по рода си „Десант на книгата“, организиран в гр. Русе.
По време на мероприятието пред широката публика бяха представени новите заглавия на 2019 година, както и съвременни български автори. 15-годишната Мирая Гешева представи своята първа книга „Един почти истински свят“.
Събитието бе придружено от съпътстващи инициативи, като „Творилници за разкази“, представяне на интересни творчески похвати, флашмоб с четене на книги, работилнички за деца, конкурс за най-интересен детски костюм от литературно произведение, драматизация на вълшебна приказка и други инициативи.
Събитието се реализира по програма „Знание и растеж“ с подкрепата на фондация „Русе – град на свободния дух“, фондация „Еконт“ и Военен клуб – Русе.
На 6 септември 2019 г. служители на Военен клуб – Русе участваха в честванията за отбелязването на 134 години от Съединението на Княжесто България с Източна Румелия.
Пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война на площад „Александър I Батенберг“ в гр. Русе ветерани, запасни офицери, сержанти и резервисти, действащи военнослужещи и много русенци и гости на града почетоха светлата дата.
Церемонията започна в 11:00 ч. с тържествено приветствие, отправено от областния управител на Област Русе г-н Галин Григоров, след което пред паметника на загиналите бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност.
Възпитаничките на детска музикална школа „Вяра, Надежда и Любов” към Военен клуб – Русе се представиха отлично на Петото издание на националния конкурс за млади изпълнители на забавна песен „Полските щурчета”, който се проведе от 5 до 7 септември 2019 г. в град Полски Тръмбеш - открита сцена на площад „Възраждане”.
В конкурса взеха участие деца, младежи и девойки до 18 години. Всеки участник представи самостоятелно две песни (по една във всеки от конкурсните дни), като всяка е с времетраене не повече от 4 минути и едната задължително трябва да е българска.
Оценяването се осъществи от професионалното жури в състав: Председател: Росица Кирилова, и членове: Красимир Гюлмезов, Светослав Лобошки и Пламен Велинов.
На 19 август 2019 г. по покана на Военен клуб - Русе в клуба гостуваха деца от Лятна детска академия „Хермес” - гр. Русе. Показана бе експозицията „По стъпките на Васил Левски в североизтока”, която бе разположена във фоайето на сградата, след което им беше изнесена кратка лекция за историята на военния клуб. След лекцията дечицата от Лятна академия „Хермес” разгледаха сградата на военния клуб и двора му. След интригуващата лекция и разходка посетиха и библиотеката към Военен клуб - Русе, където зададоха множество въпроси, свързани с българската армия и войнство.
На 14 август 2019 г., в сградата на Военен клуб – Русе по покана на военния клуб, бе проведена среща с ръководителите и представители на „Регионален съюз на офицерите и сержанти от запаса” гр. Русе, Дружество „Военноинвалид” гр. Русе, „Съюз на ветераните от войните на България”, както и на „Общински дамски клуб” към РСОСЗР.
Срещата бе с информационна насоченост за популяризиране на Домa за пенсионирани военнослужещи, ветерани и военноинвалиди в с. Орешак, общ. Троян. На присъстващите бяха раздадени брошури и бяха разяснени възможностите за почивка в Дома, необходимите документи, които се изискват, начините за заплащане за краткосрочен и дългосрочен престой.
От 5 до 9 август 2019 г. в гр. Созопол се проведе вторият за това лято майсторски клас за Театър-школа „Артистисимо“ към Военен клуб – Русе, след успеха при проведения първи клас през м. юли в Сасари - Сардиния при проф. Романо Фодаи. Във втория майсторски клас децата от театралната школа имаха шанса да работят с актьора, режисьора и директор на театъра на Таганка, Москва - проф. Игор Пехович, който преподава по система Гротовски.
На 05 август 2019 г. в гр. Русе тържествено бе отбелязана 140-годишнината от създаването на Военноморските сили на Република България. Честването започна с концерт на Представителния духов оркестър на ВМС пред сградата на Драматичен театър „Сава Огнянов”. Празнично шествие премина през центъра на гр. Русе до „Паметника на моряка”, където бяха положени венци и цветя от кмета на гр. Русе, областния управител на гр. Русе, Военен клуб – Русе, както и от други организации и граждани. Шествието продължи до площад „Свобода” и пред сградата на Областна администрация тържествени слова по случай празника произнесоха контраадмирал Кирил Михайлов и заместник-областният управител на гр. Русе Валентин Колев. Мероприятието приключи с военен ритуал, последван от тържествена заря.
От 26 до 29 юли 2019 г. клуб по интереси „Родолюбие” при Военен клуб – Русе и „Приста скаути” - гр. Русе организираха открито обучение по алпийска техника. Повече от 30 деца и младежи на възраст между 11 и 19 г. устроиха своя лагер край х. „Алпинист“ в Басарбово. Дейността е втората, предвидена по проект „Личностно развитие и насърчаване на лидерските умения посредством скаутския метод“, който се реализира по програма „Знание и растеж“, осъществявана от Фондация „Русе - град на свободния дух“, с подкрепата на Фондация „Еконт“. Задачата на скаутите и техните приятели беше да устроят своя лагер – да разпънат палатките, да направят полева кухня, баня и тоалетна. Всеки от трите патрула трябваше да приготви своята вечеря. На 27 юли инструкторите от СТПД „Академик” – Русе – Тихомир Енчев, Цветанка Вълкова и Александър Вълков, бяха подготвили разнообразна програма за децата и младежите, която да им помогне да направят своите първи стъпки в алпийското дело и спелеологията. Съботната сутрин стартира с начално обучение по безопасност и запознаване с основната използвана екипировка – въжета (динамични и статични), десантьори, самохвати, макари и т. н. Вечерта имаше и предвидено обучение по първа до лекарска помощ. Децата и младежите получиха знания и умения за справяне с трудни ситуации при пострадал човек – как да направят превръзка при счупване, турникет, как правилно да приложат сърдечен масаж и обдишване. Третият ден продължи с обучението. Към скалите се отправиха най-големите участници, като за тях маршрутът за катерене бе значително усложнен. Освен това младежите поработиха и върху уменията си по осигуряване, което е от най-голямо значение за безопасността при подобни екстремни дейности. Направен беше и кратък поход до Басарбовския скален манастир. Следобедът продължи с последния модул от обучението – практически урок по физика и по-точно най-интересната част „Динамика“. Късният следобед продължи и с предвидената доброволческа дейност – боядисване на парапета на хижата и щателна оборка в околността, като бяха събрани близо 10 чувала с отпадъци. Четвъртият и последен ден всички деца, работейки в екип, събраха целия лагер.
На 30 юли 2019 г. пред паметника на Стефан Караджа в гр. Русе, тържествено бяха отбелязани 151 години от гибелта на Стефан Караджа и неговата чета.
Слово произнесе професор Антоанета Момчилова – потомък на Стефан Караджа. Заупокойна молитва в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на Отечеството бе отслужена от свещеници от Русенската Света Митрополия.
В церемонията взеха участие Читалище „Стефан Караджа”, Национално дружество „Традиция”, Община Русе, РЗОСЗР – Русе и Военен клуб - Русе. Поднесени бяха венци и цветя от кмета на гр. Русе г-н Пламен Стоилов, Общинския съвет на гр. Русе, областния управител на Област Русе, Военен клуб - Русе, консулство на Р. Русия в гр. Русе, патриотични и родолюбиви организации, РСОСЗР и граждани.
Театър-школа „АРТИСТИСИМО” при Военен клуб – Русе взе участие от 1 до 6 юли 2019 г. в Международен театрален фестивал в гр. Сасари, Сардиния. Домакините от Театър „Сарда” бяха подготвили натоварена програма с ежедневни уъркшопи на проф. Романо Фодаи /Италия/ и проф. Александър Илиев /България/, подготовка на съвместен спектакъл с актьори от театъра, студенти от НАТФИЗ – България и Театър-школа „Артистисимо” – Русе.
Всяка вечер се представяха различни постановки, съгласно афиша на фестивала. На 5 юли русенци представиха невербалния спектакъл „Зрими песни”, който бе приет възторжено от публиката и прекъсван с многократни аплаузи. На 6 юли на градския площад в Сасари участниците във форума представиха съвместния спектакъл по приказката на Леонардо Да Винчи „Дамата и Еднорогът”, който бе заснет за италианската ТВ РАИ 1.
Клуб „Мечтание“ при Военен клуб – Русе и „Градоред“ проведоха на 25 юни 2019 г. в хотел „Космополитън“ в гр. Русе третата среща от цикъла събития „Вечери за наивници“, която се провежда със заглавие „Дигиталният човек“.
„Вечери за наивници“ е поредица от събития, която се осъществява по проект “Знание и растеж” на фондация “Русе – град на свободния дух” и фондация “Еконт”. Всеки месец русенската публика има възможност да присъства на отворена лекция, разкриваща историите на изявените в конкретни направления личности и да чуе тяхната формула за успех.
Гост беше русенецът Георги Къдрев, който е бивш възпитанник на Математическата гимназия “Баба Тонка” и фен на технологиите от дете. След образованието си в Софийски Университет “Климент Охридски” създава собствен софтуер за имиджово разпознаване, което привлича вниманието на много инвестиционни фондове. Георги лично е удостоен в престижната класация “30 до 30” на списание „Forbes“, а днес софтуерът му успешно се конкурира с тези на IBM и Microsoft.
Бойко Яръмов е вторият гост-лектор, познат като съосновател на Telerik или най-успешната софтуерна компания в България. Той говори за смисъла да инвестираме в образование в инфорационните технологии и как „Телерик Академията“ и технологичният хъб „Campus X“ подготвят следващите дигитални човеци в България.
Най-новото премиерно заглавие на Театър-школа „АРТИСТИСИМО” при Военен клуб – Русе „Приказка рисувана“ се състоя на 20 юни 2019 г в Читалище „Зора“ – гр. Русе. Пиесата е от Иглика Пеева, а постановката на проф. д-р Александър Илиев. В нея Вая – вълшебна художничка и Сели – приятелката й сираче, като в съвременна реплика на приказката за Пепеляшка, се сблъскват с коварството на доведените сестри на Сели, със страшни герои и приключения. Накрая се появява Принцът, който побеждава злото.
На 19 юни 2019 г. в зала „Филхармония“ Панайот Панайотов и Русенската филхармония представиха пред русенската публика „Вечните евъргрийни“. Участие в концерта взеха и възпитаниците на музикална школа „Вяра, Надежда и Любов“ при Военен клуб – Русе, а срещата с популярния изпълнител се превърна в неповторимо и вълнуващо преживяване. В нов прочит прозвучаха кавър версиите на световните хитове на Том Джоунс, Били Доел, Енгелберт Хъмпърдинг и Роулинг Стоунс.
На 19 юни 2019 г. в гр. Мартен беше представена пародията на ТВ шоу за таланти „АРТИСТИСИМО – 3“, като част от турнето на едноименната школа при Военен клуб – Русе, посветено на 10-годишнината от създаването на трупата. Представлението, изпълнено със скечове, песни и танци, бе посрещнато с много възторг и аплаузи, и предизвика голям интерес.
С огромен успех премина участието на Театър-школа „Артистисимо“ при Военен клуб – Русе в Първия студентски театрален фестивал „Три дена на сцена“ – Пловдив, който се състоя на 7 юни 2019 г.
Учениците от гр. Русе представиха два от спектаклите си – „Свобода или смърт юнашка“ по стихове на Ботев и Яворов, и пародията на ТВ шоу за таланти „Артистисимо – 3“, която предизвика бурни аплодисменти с многобройните скечове, песни и танци.
На 2 юни 2019 г. пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение в град Русе, тържествено бяха отбелязани 143 години от гибелта на Христо Ботев и неговата чета.
Слово произнесе заместник областният управител на Област Русе - Валентин Колев. Заупокойна молитва в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на Отечеството бе отслужена от свещеници от Русенската Света Митрополия.
В церемонията взеха участие Общински духов оркестър с диригент Димчо Рубчев и певици от хора при ФТТ „Найден Киров“. По случай паметната дата беше строен и почетен караул от русенския гарнизон.
На мероприятието присъстваха кметът на гр. Русе - Пламен Стоилов, председателят на Общинския съвет Христо Белоев, народни представители, представители на Военен клуб - Русе, патриотични и родолюбиви организации, РСОСЗР и граждани на Русе.
На 1 юни 2019 г., в навечерието на Деня на Ботев и загиналите за свободата на България, Театрална школа „Артистисимо” при Военен клуб – Русе гостува в с. Басарбово. Младежите представиха пародията на ТВ-шоу за таланти „АРТИСТИСИМО 3”.
По-късно участваха и в тържествената церемония пред Войнишкия паметник с рецитала „Свобода или смърт юнашка“ по стихове на Христо Ботев и Пейо Яворов.
На 1 юни 2019 г. във Военен клуб – Русе се проведе финалното събитие – театър за деца на английски език със заглавие „Приказен безкрай”. Това е проект, който се реализира по програмата на МОН „Занятия по интереси“ 2018/2019 година.
Актьори в театъра бяха учениците от вторите класове на ОУ „Тома Кърджиев”, които под ръководството на Полина Лъвчиева, писател на приказни истории, учител по английски език и педагог с богат опит в работата с деца, представиха драматизация по приказките „Златокоска и трите мечки” и „Топлата ръкавичка”. Децата се превъплътиха в истински приказни герои, като играха, пяха и танцуваха под прожекторите на голямата сцена, а после получиха заслужени аплодисменти.
След края на представлението всички малки актьори получиха грамоти за участие и бяха поздравени от г-жа Ивелина Александрова – заместник-директор на ОУ „Тома Кърджиев”.
Заниманията са свързани с драматизацията на любими детски вълшебни приказки изцяло на анлийски език. Сформираните в групи ученици имаха възможност да изберат коя приказка ще изучат и драматизират. Текстовете, репликите и сложността на работата бяха изцяло съобразени с нивото на владеене на английски език от учениците.
На 30 май 2019 г. беше връчено знамето на „Представителния дунавски флотски отряд” на учениците от Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване – гр. Русе (ПГРКК), по проект „Дунавската флотилия и приносът й за развитието на свободния дух на русенци”.
Проектът се осъществява от Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Русе в партньорство с Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване, Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова”, Регионалния исторически музей, Военно окръжие – Русе, Военен клуб - Русе, русенския регионален клуб на НД „Традиция”, и се изпълнява по програма „Знание и растеж“, реализирана от Фондация „Русе - град на сводния дух“, с подкрепата на Фондация „Еконт“.