Jump to Navigation

16.03.2023 г.

На 13.03.2023 г. в Театралния салон на Военен клуб-Пловдив се състоя ОТКРИТ УРОК ПО РОДОЛЮБИЕ в рамките на Кампания за развитието на културно-художествената и военно-патриотична дейност във военните клубове през 2023 г. под мотото „Моята България! Моят град – град на…“.

Откритият урок на тема „110 години от Одринската операция – Втора българска армия атакува Одринската крепост“, включващ експозиция на униформи с живи манекени, оръжия от Балканската война и кратка лектория за събитието, бе организиран от Военен клуб-Пловдив с подкрепата и съдействието на Комитет „Родолюбие“. На урока присъстваха ученици от 12-ти клас с профил „История“ от Езикова гимназия „Пловдив“ с преподаватели Мария Богатева, Анна-Мария Сурчева и Ноеми Доникян.

По покана на ВК-Пловдив в урока участваха Иво Николов, Петко Георгиев, Ралина Камжалова, Сава Купарев, Тодор Близнаков и Веселин Трифонов – членове на Комитет „Родолюбие“, които бяха облечени в автентични униформи от Балканската война, разказаха интересни исторически факти и направиха показ на оръжия от сцената на Театралния салон.

Използваният иновативен подход да се разказва за историческо събитие чрез художественото му проектиране на сцена с актьорска игра, фрагментарна възстановка и демонстрация на оръжия и униформи създаде впечатляваща атмосфера, предизвика силно емоционално преживяване у присъстващите ученици и провокира размисъл сред тях за смисъла на човешката саможертва в името на съхраняването на родовата памет.

В края на урока учениците с подобаващо оживление се включиха в кратката викторина и бяха наградени с книги за своите знания.

Организираният интерактивен урок реализира възпитателни цели и популяризира дейността и възможностите на Военен клуб-Пловдив като културна институция, поставяйки акцента върху непреходната актуалност на въпроса за самоопределението на личността, за необходимостта от съхраняване на националното самосъзнание и развиване чрез задълбочено познаване на историческото минало на чувство за национална гордост у младите хора.



Article | by Dr. Radut